Turris
infografika

Projekt Turris je služba, která pomáhá uživatelům s ochranou domácí sítě pomocí speciálního routeru. Jedná se o neziskový výzkumný projekt sdružení CZ.NIC, z. s. p. o., správce české národní domény .CZ.

Turris v1.1 zeshora

O projektu

Název projektu Turris je odvozen z latinského slova pro věž - budovu, která často sloužila k včasnému varování před blížícím se nebezpečím.

Router Turris umí kromě funkcí běžného domácího routeru také analyzovat provoz mezi internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. Při jejich detekci pak, podobně jako strážní věž, upozorní centrálu Turris na možný útok. Centrála systému umožňuje porovnat data z mnoha připojených routerů Turris a vyhodnotit nebezpečnost detekovaného provozu.

V případě, že je odhalen útok, jsou vytvořeny aktualizace, které jsou distribuovány do celé sítě Turris a pomáhají tak chránit všechny její uživatele.

Vzhledem k výzkumné povaze projektu jsme zařízení nabízeli vybraným uživatelům formou dlouhodobého pronájmu za symbolickou cenu 1 Kč. Podmínkou pro účast v projektu pak byl závazek využívání routeru Turris po předem stanovenou dobu ve funkci hlavního bodu připojení sítě k internetu a nezasahování do provozovaného sběru dat. Tato část projektu probíhala mezi lety 2013 a 2015, v této chvíli žádná další zařízení nedistribuujeme.

Výzkumu se přesto můžete účastnit i s naším novým routerem Turris Omnia. Turris Omnia je postaven na zkušenostech, které jsme získali s předchozími routery a celým projektem Turris. Má modernější hardware, ale používá stejný operační systém s automatickými aktualizacemi a dalšími funkcemi. Pro informace, kde je možno zařízení Turris Omnia koupit a více informací ohledně sběru dat na Omnii navštivte omnia.turris.cz.

Vlastnosti

Hardware

Aby analýza síťového provozu nebrzdila váš přístup na internet, vyvinuli jsme pro router Turris vlastní výkonný hardware. Ten umožňuje ochránit domácí síť bez negativního dopadu na přenosové rychlosti.

Software

Router Turris je vybavený moderním operačním systémem se schopností vzdálených aktualizací a inovativními nástroji pro bezpečnostní analýzu síťového provozu.

Bezpečnost

Zvýšení bezpečnosti vaší sítě je hlavní cíl našeho projektu. Kromě pasivní ochrany, kterou nabízí bezpečný operační systém, nabízíme jako hlavní výhodu distribuovaný adaptivní firewall.

Soukromí

Velká pozornost byla v rámci projektu věnována ochraně soukromí a citlivých údajů. O konkrétních opatřeních se dočtete na odkazované stránce.

Licencování

Otevřenost je pro nás důležitá. Proto je veškerý software, který provozujeme na routeru Turris, vydávaný pod svobodnou licencí. Otevřený je dokonce i návrh našeho hardware.

O CZ.NIC

CZ.NIC, z. s. p. o. je neziskové sdružení spravující českou národní doménu nejvyšší úrovně .CZ. Kromě správy domén se zabývá také obecně prospěšnými projekty, zejména v oblasti síťových technologií.