Turris

Hardware

Pro projekt Turris vyvíjíme vlastní hardware, jehož design je stejně jako ostatní výstupy projektu uvolněn pod open source licencí. Kromě routeru Turris je to také malý DSL modem SMRT.

Router Turris

Router Turris existuje ve dvou modelech (1.0 a 1.1), které se mírně liší v některých vlastnostech. Následující seznam obsahuje nejdůležitější vlastnosti routeru:

  Turris 1.0 Turris 1.1
Procesor Procesor Freescale P2020, 1200 MHz
RAM 2 GB DDR3 RAM v SO-DIMM slotu
Úložiště 16 MB NOR a 256 MB NAND flash paměti
Ethernet Samostatný gigabitový WAN a 5 gigabitových LAN portů
Wifi 802.11a/b/g/n 3x3 MIMO s odnímatelnými anténami
USB 2.0 2x na zadní straně
USB 3.0 ne 1x na přední straně + 2x interně
miniPCIe 1 volný slot, 1 slot obsazený Wifi kartou
Další rozhraní UART, SPI a I2C připojené na pin-header pro snadnou rozšiřitelnost, debug konzole přes interní microUSB port
SIM slot ne ano
Napájení 7,5 V 12 V
Spotřeba 9.5 W bez zátěže, 12.5 W při vytížení CPU a 14 W při maximální zátěži ethernetu i Wifi. Uváděná spotřeba je včetně dodávaného napájecího adaptéru.

Kompletní dokumentaci hardware routeru Turris 1.0, včetně schématu, designu desky a dalších souborů ke stažení, najdete na samostatné stránce.

Motivace

Hlavním důvodem pro rozhodnutí vyvinout pro router Turris vlastní hardware byla potřeba použít zařízení, které bude dostatečně výkonné, aby zvládlo analýzu síťového provozu při současných, ale i budoucích rychlostech domácího připojení.

Kromě toho doufáme, že se nám podařilo vytvořit zajímavou otevřenou platformu pro budoucí vývoj v oblasti domácích sítí, která je snadno rozšiřitelná i pro další možná použití.

Obrázky

Druhá verze routeru Turris (Turris 1.1)

Turris v1.1 zeshora /media/uploaded/turris_v1_1_topview.jpg

Novinky v druhé verzi

/media/uploaded/turris_usb_3_PpBWTDx.jpg /media/uploaded/turris_sim_slot.jpg

První verze routeru Turris (Turris 1.0)

Router Turris - finální verze, s anténami Router Turris - finální verze, otevřená, detail Router Turris - finální verze, pohled zepředu Router Turris - finální verze, pohled zezadu

Velikost krabičky je přibližně 212 x 175 x 50 mm.

DSL modem Small Modem for Router Turris

/media/uploaded/modem_smrt.jpg

Projekt SMRT jsme z důvodu nízkého výkonu při testech ukončili. Zjišťujeme lepší možnosti. V tuto chvíli není dostupná specifikace nebo předpokládané datum uvedení nového výrobku.

Certifikáty

Sdružení CZ.NIC získalo pro router Turris právo užívat značku Český výrobek.

/media/uploaded/logo_cesky_vyrobek.png